...
Pik Dökümcüler Sanayi Sitesi TEM34 Plaza Kat:3 No:27 / 243 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL
tr

Doğuş Temizlik Makinaları Sektörün En Önemli Oyuncuları

19.12.2018
1.277
Doğuş Temizlik Makinaları Sektörün En Önemli Oyuncuları

Ünlü Alman markası Hako’nun Türkiye distribütörü olan Doğuş Temizlik Makinaları, sektörün lider firmalarından biri. 29 Ekim’de resmi açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’na da ürün veren Doğuş Temizlik Makinaları’nın Satış ve Pazarlama Müdürü Cevdet Çimen, sorularımızı cevapladı.
İsterseniz önce Doğuş’un hikâyesiyle başlayalım.
Doğuş, 1995’te temizlik sektörüne adım attı. Bu süreçte zemin cilaları, dış cephe temizlik kimyasalları, kat arabaları ve temizlik makinaları ithalatına girdi. Temizlik makinalarının satış, kiralama, bakım ve servis hizmetlerini sunmaya başladı. Halen bu alanda geniş ağıyla hizmet vermeye devam ediyor. Edindiğimiz bilgi ve tecrübemize, yaklaşık bir asırlık Alman Hako markasının bilgi ve tecrübesini de ekleyerek sektörün en önemli oyuncularından biriyiz. 20 yıldan fazladır ürünlerimizi hem iç alan otomatları hem de sokak süpürücüleri şeklinde müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?

Aslında insanların olduğu hemen her yerde temizlik gerekiyor. En küçük ofisten sokağa kadar her alanı temizleyebilecek makinalarımız mevcut. Başlıca müşteri kitlemiz hastaneler, alışveriş merkezleri, havalimanları, fabrikalar… Bu müşterilerimize süpürücüler, yıkama otomatları, iç alan ve dış alan süpürücüleri, elektrik süpürgeleri gibi ürünlerin satışını veya kiralamasını yapıyoruz.

Belediyeler yok mu müşterileriniz arasında?

Var. Belediyelere yönelik de hidro statik tip dediğimiz ürünlerimiz var. 4×4, yani kış ekipmanlı ürünlerimiz var. Ama bizdeki Hako marka araçların yüzde 99’u zaten 4×4. Dört mevsim kullanılmaya uygun kaliteli temizlik ürünleri hepsi. Bir araçla birçok işi bir arada yapabiliyorsunuz.  18’den 160 ataşmana kadar aynı araçta kullanabiliyorsunuz. Bu da araçlarımızı her mevsim kullanmaya imkân sağlıyor.

HAKO VE FORMULA İLE HER ALANA ÇÖZÜM SUNUYORUZ

Makinalarınızın tamamı Hako marka mı?

Biz Alman markası Hako’nun Türkiye’deki distribütörüyüz. O yüzden tüm makinalarımız Hako marka. Onun dışında Formula adında kendi markamız var. Formula’da da yine iç alan ve dış alan otomatları getiriyoruz. Hako’dan bahsedecek olursam… Hako’dan 2 metreküpe kadar olan dış alan süpürücüler ve onun haricinde iç alan otomatlarını alıyoruz. Formula markası altında da daha spesifik, yani yürüyen merdiven temizleme makinaları, küçük alanlar için otomatlar, dezenfektan makinaları ve çok ataşmanlı spesifik yol süpürücüleri hizmeti veriyoruz.

Hizmet sektörünün sürekli büyümesi size nasıl yansıyor?

Aslında her yıl biz de büyüme kaydediyoruz ama şu an içinde bulunduğumuz durum gibi sebeplerden dolayı sektörde zaman zaman daralmalar oluyor. Bu daralmaları da bir şekilde bertaraf etmek ve müşterilerimize nefes aldırabilmek adına kendimizden de ödün veriyoruz. Firmalara ve belediyelere kiralama yöntemiyle yardımcı olmaya çalışıyoruz. İthalatçı firma olmamıza rağmen Euro olarak değil de TL bazlı kiralamaya çalışıyoruz. Giderleri sabitlemeye ve bu işi yürütmeye gayret ediyoruz.

2018’İN İLK YARISINDA HEDEFLERİMİZİ YAKALADIK


2018 nasıl geçti? Hedeflerinizi ne ölçüde yakalayabildiniz?

Aslında hedeflerimizi 2018’in ilk yarısında yakaladık zaten. İkinci yarısında bir durgunluk yaşamaya başladık. Bu durgunluk firma olarak bizi fazla etkilemedi ama böyle olmasını da istemezdik.

2019 ile ilgili beklentileriniz?

Mart, nisan gibi, yani seçimden sonra iyi olacağını düşünüyoruz. Şu anda da zaten bir düzelme var. Dediğim gibi 2018 hedeflerini yakaladık. 2019’da da yakalayacağımızı umuyoruz.

Dövizde belli bir düşüş oldu. Bu, fiyatlarınıza yansıdı mı ya da yansıyacak mı?

Tabii ki. Aslında birçok firma gibi, dövizdeki artışı yansıtmama adına, stoğumuzda bulunan malları eski fiyatlarıyla verdik. Yeni gelen ürünlerde ise Enflasyonla Topyekün Mücadele kampanyasına biz de dahil olduk. Ürünlerimizi Euro bazında ithal etmemize rağmen yine yüzde 10 indirim yaptık.
Bu sene revaçta olan I-Mop makinanız hakkında bilgi verebilir misiniz?
I-Mop, birçok alanda kullanılabiliyor. Büyük otomatların yaptığı işleri yapabiliyor. Lityum bataryalı. Yedek batarya değişimiyle aralıksız 24 saat çalışabiliyor. Bataryası bir saatte şarj olabiliyor. Böyle bir makine şu anda yok.

ÜRÜNLERİMİZ YENİ HAVALİMANINI TEMİZLİYOR


İstanbul Havalimanı’na ürün verdiniz mi?

Evet, verdik. Biraz önce saydığım ürünlerin dışında yürüyen merdivenlerin hem alın hem de yanak kısımlarını yıkayan makinalarımız var. Şu anda İstanbul Havalimanı’nda çalışıyor. 2018’de İGA Havalimanı İşletmesi AŞ’ye satış yaptık. İGA’ya iç alan otomatlarında satış, dış alan otomatlarında kiralama gerçekleştirdik. Yürüyen merdivenleri temizlemek için de makinalar verdik.

I-MOP, HER YERİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMİZLİYOR

Doğuş’un birçok alanda kullanılabilen I-Mop otomatı, 2018’de oldukça revaçtaydı. Bu ürünün özelliklerini şöyle özetlemek mümkün:
1 saatte bin 650 metrekare temizlik yapabiliyor. Sadece bir elinizi kullanarak merdivenlerden taşıyabiliyorsunuz. Masa, sandalye, tezgâh gibi birçok yerin altını, dar yerleri, kenarları, köşeleri kolayca temizleyebiliyorsunuz. I-Mop, her yeri en iyi şekilde temizliyor. Kolayca kullanılabilen profesyonel bir makine olan I-Mop, maliyet hesaplamalarınızı da ciddi etkiliyor.

KİRALAMA İLE FİRMALARI BÜYÜK BİR YÜKTEN KURTARIYORUZ


Kiralama hizmetiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Temizlik ihaleleri genelde bir yıllık yapılıyor. Bir yıllık ihalelerde de firmalar makine aldıkları zaman genelde 36, 48 gibi vadelere bölüyorlar. Bir yıl sonra ihalesi bittiğinde makinası elinde kalıyor. Bunun olmaması için ve firmaları da bu zarara uğratmama adına biz 12, 24 ve 36 aylık kiralamalar yapabiliyoruz. Bunları yaptığımızda da firmaları bu yükten kurtarmış oluyoruz. Birkaç aylık kiralama yapmak isteyen firmalara da yardımcı oluyoruz. İnşaat sonrası için kiralamalar yapabiliyoruz. Malum, inşaat sonrası kullanılan makinalar, temizlik bittikten sonra kullanılamaz hale geliyor. Bu sorumluluğu biz alıyoruz üstümüze. Firmalar inşaat sonrası bizden kiralama yapıyorlar, temizliklerini gerçekleştiriyorlar. Sonra da sıfır makinaları sıfır bir şekilde projeye koymuş oluyorlar.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.